W Polsce, na rynku okiennym, powszechnie przyjęło się określać lewy czy prawy kierunek otwierania okna według położenia zawiasów na ramie okna. Jeżeli zawiasy są po stronie prawej, a klamka po lewej, to mamy do czynienia z oknem prawym, co może być pokazywane w rysunkach projektu literowym symbolem „OP”.Jeżeli zawiasy są po stronie lewej, a klamka po prawej, to mamy do czynienia z oknem lewym, co może być opisywane w rysunkach projektu literowym symbolem „OL”.
Stolarka okienna winna być inwestycją na wiele lat. O tym, że okna z drewna takie właśnie są, nie będziemy nikogo przekonywać – wystarczy spojrzeć na mnóstwo starych budynków, w których drewniane ramy okienne cieszą się niezmiennie dobrą kondycją. A przecież nowa stolarka otworowa jest pod tym względem zdecydowanie lepsza! Dzięki współczesnym technologiom izolacyjnym, okna z drewna wykazują odporność na ogień – ramy spalają się powoli i nie ulegają natychmiastowej destrukcji. To inaczej niż w przypadku pcv, który podlega momentalnym wygięciom oraz odkształceniom w dużej temperaturze. Ponadto|Co więcej}, uszkodzone ramy z plastiku nadają się jedynie do wymiany. W przypadku drewna nie zawsze jest to wymagane. Niekiedy koniecznością są jedynie właściwe zabiegi konserwacyjno-retuszujące. Jak działa uszczelnienie w oknach ?
Dla zagwarantowania izolacji cieplnej i dźwiękowej wolną przestrzeń między ramą a murem (ościeżem), czyli tzw. luz montażowy wypełnia się tworzywem uszczelniającym. Wypełnienie musi być trwałe, odporne na przenikanie wody i powietrza. Materiałem wypełniającym jest najczęściej elastyczna piana instalacyjna.