Zapraszamy – Dlaczego okna parują?
Parowanie jest skutkiem procesu fizycznego. W przypadku, gdy wilgotność bezwzględna w pomieszczeniu przekracza 40% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz 30° C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na skraplaniu pary wodnej na szybach od wewnątrz i od zewnątrz. Jest to też proces naturalny a nie ma nic wspólnego z klasą produktu.
Powstawanie wody na szybach okiennych jest połączone z kilkoma czynnikami. Częstą przyczyną „pocenia się” okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pokojach, w których zamontowane są nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez działający system wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym dochodzi do kondensacji pary wodnej.
Okna mogą zapewnić estetyczny design, który wszyscy chcemy osiągnąć. Z biegiem czasu mechanizmy stolarki otworowej mogą ulegać zużyciu. Szersze spojrzenie na tą sytuację ukazuje również straty ciepła i energii. Bez właściwego czyszczenia, konserwacji i napraw wydajność i efektywność okien zmniejsza się. Uszczelnienie okien zapobiegnie również przedostawaniu się kurzu, zanieczyszczeń i innych odpadów z zewnątrz. Należy jednak zachować uwagę aby uzyskać odpowiednią wentylację i chronić stolarkę otworową przed kondensacją. Może być szereg tymczasowych rozwiązań, które zmniejszają straty ciepła ale inwestycja w trwałe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze w dalszej perspektywie. Dostarczamy oraz montujemy wysokiej jakości okna z dachowe. Są one idealnym i przyjaznym zamiennikiem okien drewnianych.