Pełna księgowość – kiedy odstępstwo? Nasi eksperci objaśniają

Pełna księgowość – kiedy odstępstwo? Nasi eksperci objaśniają:

Niektóre spółki komandytowe mogą prowadzić tak zwaną uproszczoną księgowość, dopuszczonązazwyczaj dla mikro i małych firm. W jakiej sytuacji spółka komandytowa ma możliwość zrezygnować z pełnej księgowości? Nasze biuro rachunkowe Znany-Księgowy.pluczula, że taka możliwość występujewówczas, jeśli w danym roku obrotowym oraz w roku poprzedzającym dany rok obrotowy firma spełnia co najmniej 2 z 3 kryteriów – oto one:

-Suma aktywów spółki komandytowej pod koniec roku nie przekracza 1,5 mln zł;

-Przychody netto ze sprzedaży nie są wyższe niż 3 mln zł;

-Średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 osób.


Powinniśmyteż wiedzieć, kiedy spółka komandytowa jest małą jednostką – aby zyskać takie miano, spółka komandytowa musi spełnić co najmniej 2 z 3 niżej opisanych kryteriów:

suma aktywów spółki komandytowej na koniec roku obrachunkowego nie przekracza 17 mln zł;

przychody netto ze sprzedaży nie są większe niż 34 mln zł;

średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 50 osób.

Księgowość w spółce komandytowej – Zobacz

Księgowość w spółce komandytowej – Przeczytaj

Spółka komandytowa to spółka osobowa, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod swoim szyldem. W takiej spółce co najmniej jeden ze wspólników (komplementariusz) odpowiada w sposób nieograniczony za zobowiązania spółki, odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest z koleiograniczona. Umożliwia tokooperacjępodmiotomobracającymzróżnicowanym kapitałem – mogą one dogodnie kształtować odpowiedzialność za sprawy spółki.


Jak wygląda otwarcie spółki komandytowej? Rejestracja spółki komandytowej w KRS jest możliwa jedynie po wcześniejszym podpisaniu umowy spółki, zawartej w formie aktu notarialnego. Nasze biuro księgowe nadmienia, że nazwa przedsiębiorstwa powinna natomiastposiadać imię i nazwisko jednego z komandytariuszy, jak również być okraszona dopiskiem „spółka komandytowa” tudzież skrótem „sp. k.”.

W przypadku gdy komplementariuszem jest osoba prawna, nazwa spółki powinna zawieraćpełną nazwę tej osoby prawnej, a także opisanie jej formy organizacyjnej (tj. rodzaju spółki). Działanie spółki komandytowej reguluje Kodeks spółek handlowych. Spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej, majednak zdolność prawną, jak również zdolność do czynności prawnych.

Czy możesz korzystać z KPiR? Sprawdż

Kto może korzystać z KPiR? Sprawdź

Księga przychodów a także rozchodów przeznaczonajest dla osób fizycznych uzyskujących dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, nieobjętych ryczałtem, które prowadzą jednoosobową firmę. Jej prowadzenie może być opłacalne także dla spółek cywilnych, spółek jawnych i spółek partnerskich.


Księga przychodów oraz rozchodów wymaga także spełnienia dodatkowego warunku, jakim jest przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów a także operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nieprzekraczający kwoty 1 200 000 euro (równowartość w złotówkach). W takim przypadku zachodziustawowywymóg prowadzenia całkowitej księgowości.

Występują sytuacje, w których można zostać zwolnionym z prowadzenia księgi przychodów oraz rozchodów. Takiesytuacje to na przykład podeszły wiek isłaby stan zdrowia, a takżemały rozmiar jak równieżniektóretypy prowadzonej działalności gospodarczej. Aby móc skorzystać z takiegoulgi, musisz złożyć właściwy wniosek w urzędzie skarbowym w terminie nie późniejszym niż 30 przed miesiącem, od którego zamierzamy z takiego zwolnienia korzystać. Przeczytaj: https://znany-ksiegowy.pl/zachodniopomorskie

Księga przychodów i rozchodów nie jest wymagana także dla osób rozliczających się w formie ryczałtu.

Rejestr przychodów a także rozchodów – wygląd

Księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona w dniu rozpoczęcia prowadzenia firmy. O rozpoczęciu jej prowadzenia poinformowanypowinienbyćszef urzędu skarbowego, jeżeli w zeszłym roku podatkowym dany podatnik korzystał ze zryczałtowanego opodatkowania lub prowadził pełną księgowość.

Księga przychodów i rozchodów może być prowadzona w formie cyfrowejtudzieżpapierowej – wybór zależy od wygody podatnika. Posiada ona określony podział na kolumny, w których wprowadza się określonedane. Forma cyfrowa nie różni sięwiele od metodystandardowej. Musi jednak umożliwiać zapisanie danych na nośnikach, abyuchronić księgę przed zniszczeniem.

Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?


Opłaty

Dla wielu firm cena jest głównym kryterium wyboru biura podatkowego. Dobry wybór nie polega jednak na tym, by wybrać biuro dające najniższe czy najwyższe ceny, ale takie, które oferuje proporcjonalną do ceny jakość usług oraz nie odstaje za bardzo od cen rynkowych.

Każde zmniejszenie ceny powiązane jest z oszczędnością na którymś aspekcie pracy biura, a w praktyce są to od 60 do nawet 80% koszty pracy ludzkiej. Mniejsze koszty mogą być związane z mniejszym zakresem usług lub przeciążonymi ilością obowiązków księgowymi, które albo nie posiadają odpowiednich kompetencji do wykonywania pracy albo pracują z dużym opóźnieniem czasowym. Polecamy: biura rachunkowe na Portalu Znany-ksiegowy.pl

Więc nie kierujmy się wyłącznie ceną. Najlepiej wybierzmy się do biura sami, sprawdźmy zakres oferowanych usług, możliwości kontaktu czy sposób w jaki przechowywane są dokumenty w danym biurze rachunkowym.

 

Poziom świadczonych usług.

W Polsce działa bardzo wiele biur, które proponują zarówno rachunkowość księgową, jak i finansowo-zarządczą czy obsługę kadrowo-płacową. Inne oferują węższy zakres usług, ale za to praktykują indywidualne podejście do klienta. Musimy więc zastanowić się czego my oczekujemy od biura: wyłącznie prowadzenia księgowości czy może chcemy, by biuro zaoferowało nam szerszy zakres usług. Jeśli prowadzona przez nas firma wymaga pracy sztabu specjalistów, to zdecydujmy się na usługi dużego biura księgowego. Jeśli potrzebujemy głównie usług rachunkowych, oczekujemy indywidualnego podejścia i nieszablonowych rozwiązań to zdecydujmy się na usługi małego biura księgowego. Zobacz: https://znany-ksiegowy.pl/opolskie

JAK WYBRAĆ DOBRE BIURO PODATKOWE? – Przeczytaj

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE BIURO PODATKOWE? – Sprawdź


Oświadczenie, specjalizacja branżowa i pozycja na rynku

Warto poszukać opinii o interesującym nas biurze rachunkowym np. w sieci albo po prostu popytać znajomych . Często największym zaufaniem cieszą się te biura rachunkowe, które rzetelnie prosperują na rynku już od kilkunastu lat. Nie zawsze jednak to, jak długo konkretne biuro działa na rynku, może świadczyć o doświadczeniu prowadzącego. Często, bowiem księgowi po latach pracy i nabyciu doświadczenia na etacie w biurze rachunkowym, tworzą własne firmy. Także nawet „młode” biuro księgowerachunkowe może być prowadzone przez doświadczonego księgowego.


Dobra lokalizacja 

Kolejnym, istotnym elementem, przesądzającym o atrakcyjności biura, jest lokalizacja. Pomimo tego, że w obecnych czasach większość obowiązków można dopełnić za pomocą telefonu, internetu czy za pośrednictwem kuriera, wielokrotnie osobista wizyta w biurze księgowym jest niezbędna. Może się bowiem okazać, że wymagane jest dostarczenie oryginalnych dokumentów albo podpisanie ważnych, urzędowych pism. Biuro rachunkowe powinno zatem znajdować się w niedalekiej odległości od siedziby firmy lub być dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/podlaskie

Kompleksowość i elastyczność

Dobre biuro księgowe powinno nie tylko doskonale prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów, ale i gwarantować podatkową i prawną obsługę działalności. Doradztwo podatkowe i prawne może okazać się niezbędne na kilku etapach prowadzenia działalności, zatem szeroki wachlarz oferowanych usług jest bardzo pożądany.

Zakres wsparcia merytorycznego

Warto upewnić się przed podjęciem współpracy, w jakich godzinach będziemy mogli polegać na wsparcie naszego księgowego. Czy będzie odpowiadał na nasze telefony tylko od 8.00 do 16.00, czy też w szczególnych wypadkach, pośpieszy nam z pomocą również po godzinach. Szukasz biura rachunkowego – Zobacz: www.znany-ksiegowy.pl

Warto wreszcie zapytać pracowników biura, czy będziemy mogli przesyłać dokumenty drogą elektroniczną, a także – czy biuro udostępni nam dane oraz dokumenty przez internet (np. kopie faktur, zestawienia kosztów)

Dzięki tym pytaniom będziemy mogli stwierdzić, czy biuro rzeczywiście dba o wygodę swoich klientów i dba o szybki przepływ danych. Pamiętajmy, iż biuro stosujące najnowsze metody komunikacji oszczędza nasz czas, a także redukuje koszty związane z dojazdem.

Dodatkowe usługi

Atrakcyjne biuro księgowe powinno zapewniać dodatkowe usługi, które wyróżnią je na tle licznej konkurencji. Pośród coraz bardziej popularnych dodatkowych usług jest obsługa klienta obcojęzycznego oraz obsługa księgowa kadr i płac. Istotne jest również to, aby kadra była liczna oraz dobrze przygotowana merytorycznie.


 Cena a jakość usług

Na pewno cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze biura księgowego, nie mniej jednak oczywiste jest, że przedsiębiorcy mogą brać pod uwagę koszt miesięczny obsługi takiego biura. Mądry wybór biura rachunkowego powinien być oparty na proporcjonalnej wysokości kwoty do jakości usługi. Przed podjęciem współpracy sprawdźmy też, czy oprócz podstawowej opłaty za usługę rachunkową, w trakcie prowadzenia rachunkowości, mogą pojawić się inne koszty. Dość ryzykowne jest wybieranie najtańszego biura rachunkowego, ponieważ każde obniżenie ceny związane jest z jakimiś oszczędnościami w zakresie działania biura. W praktyce są to średnio 70-80 procent koszty pracy ludzkiej. Niższe koszty mogą być związane z mniejszym zakresem usług albo, co gorsza, z przeciążonymi obowiązkami księgowymi, które nie są w stanie realizować pracy w terminie. Tak, więc nie kierujmy się tylko ceną przy wyborze biura księgowego, a raczej zakresem jego usług oraz kompetencjami pracowników.

Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

Jak wybrać dobre biuro podatkowe?

Jeśli prowadzimy lub zamierzamy otworzyć firmę, a nie znamy nikogo, kto mógłby zająć się kompleksową obsługą rachunkowo-podatkową w naszym imieniu to w pewnym momencie będziemy musieli poszukać biura podatkowego. Jak w morzu ofert księgowych wyłowić tę najlepszą? Na podstawie jakich kryteriów powinniśmy podjąć właściwą decyzję?

Podstawowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje.

Prowadzenie księgowości to bardzo odpowiedzialne zadanie dlatego też powinniśmy sprawdzić czy biuro posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by świadczyć profesjonalne usługi. Choć w świetle przepisów prawnych biuro podatkowe może założyć każdy to jednak certyfikaty, zezwolenia oraz ubezpieczenie od OC są dokumentami, o których posiadanie koniecznie musisz zapytać.

Dawniej, by móc prowadzić biuro księgowe trzeba było posiadać certyfikat Ministerstwa Finansów, który potwierdzał możliwość usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zwany również Świadectwem Kwalifikacyjnym. Dzisiaj nie jest ono już wymagane. Pozostaje jednak pytanie czy chcielibyśmy aby osoba, która go nie posiada zajmowała się naszymi podatkami.


Miejmy świadomość tego, że taki certyfikat nigdy nie był wydawany na całe biuro, ale imienne. Spotykając się z konkretną osobą, która będzie prowadziła naszą rachunkowość zapytajmy o to czy posiada ona certyfikat oraz ewentualnie kiedy został on wystawiony, co również świadczy o doświadczeniu oraz umiejętnościach księgowego.

Warto również zorientować się czy biuro współpracuje z osobami, które posiadają licencje doradców podatkowych, gdyż ich wiedza jest znacznie szersza od tej, która jest potrzebna do uzyskania certyfikatu.

Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/kujawsko-pomorskie

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Od 2004 roku każde biuro jest zobowiązane do tego, by posiadać polisę od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto poszczególni doradcy podatkowi powinni posiadać indywidualne ubezpieczenie. Zanim podejmiemy końcową decyzję o wyborze biura sprawdźmy jednak nie tylko to czy posiada ono ubezpieczenie od zdarzeń, które są objęte normlną polisą, ale również inne działania jak rozliczanie ZUS-u, Księgi Przychodów i Rozchodów czy ubezpieczenie zagubienia dokumentacji. Istotne jest również to w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została zakupiona taka polisa, a w szczególności jej wysokość, co świadczy o tym czy będzie ona mogła pokryć straty, które ewentualnie poniesiemy.

zobacz: https://znany-ksiegowy.pl/dolnoslaskie

Ochrona danych personalnych.

W tym roku weszła w życie reforma ustawy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z najnowszymi zapisami część wymogów, które były realizowane przez GIODO zostałą przeniesiona na administratorów danych osobowych, a co za tym idzie administratorów bezpieczeństwa informacji. Decydując się na usługi konkretnego biura upewnijmy się czy wdrożyło ono już stosowne procedury zapewniając dobrą ochronę naszych danych osobowych. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, ponieważ brak ochrony danych może nieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji.

Podstawowy zakres usług biura podatkowego

Podstawowy zakres usług biura podatkowego

Doświadczone biuro podatkowe zapewnia nieocenioną pomoc przedsiębiorstwu. Rachunkowość, obsługa kadr i płac, doradztwo podatkowe, rejestracja działalności gospodarczej, generowanie zeznań rocznych to zaledwie część z oferowanego wachlarza usług. 


1. Kwalifikacje

Odpowiednie kompetencje to podstawowa kwestia, jaką powinniśmy sprawdzić podczas poszukiwania dobrego biura rachunkowego. Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu nie tylko zakresu działalności czy świadczonych usług, ale także posiadanych certyfikatów, szkoleń, kursów, a także licencji. 

Polecamy: https://znany-ksiegowy.pl/pomorskie

• Certyfikat Centrum Informacji Podatkowej.

Wydawany jest przez instytucję zajmującą się certyfikowaniem biur rachunkowych. Przeprowadzane egzaminy weryfikują wiedzę i umiejętności biur pod kątem określonych kryteriów, wystawiając na tej podstawie dany certyfikat. 

• Kursy i szkolenia.

Pracownicy biur księgowych powinni stale poszerzać własne kompetencje, czego podstawowym i najłatwiej weryfikowalnym dowodem są odbyte przez nich kursy. 

• Licencja Ministra Finansów.

Niestety od sierpnia 2014 nie jest ona już wprawdzie obowiązkowa, ale dobrze się dowiedzieć, czy twoje biuro ją posiada, ponieważ jest to dokument wydawany przez Ministerstwo Finansów i potwierdza on kwalifikacje danego pracownika. 

Partner: https://znany-ksiegowy.pl/

2. Doświadczenie.

Doświadczenie księgowych jest bardzo cenne zwłaszcza ze względu na znajomość specyfiki współpracy z lokalnymi oddziałami US i ZUS, a także dzięki umiejętnościach w sposobach postępowania w nietypowych oraz trudnych sytułacjach. Biuro księgowe z wieloletnią praktyką w branży będzie najczęściej miało na swoim koncie bardzo różnorodne przypadki problemów swoich klientów. Dzięki dużemu doświadczeniu księgowi będą w stanie doradzić w każdej sytuacji i wstawić się za klientem podczas kwestii spornych z urzędami. Doświadczeni specjaliści są także w stanie znaleźć korzystne rozwiązania podatkowe, co może dodatnio wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

Okna amaros to strona na której znajdują się oferenci okien pcv